10% wkładu własnego od stycznia 2015

Od stycznia 2015 banki będą wymagały zaangażowania własnych środków na poziomie 10%. Nowe przepisy to wynik rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) wydanej 13 czerwca 2013.

W większości banków liczy się czas złożenia wniosku kredytowego wraz z kompletem dokumentów. Nawet jeżeli decyzja kredytowa i podpisanie umowy kredytowej nastąpią już w nowym roku, to kredytobiorcy „załapią się” na stare zasady obowiązujące obecnie.

10% to sporo zważywszy, że decydując się na zakup mieszkania czekają nas jeszcze inne koszty. Kupując mieszkanie na rynku wtórnym za 250.000 PLN musimy się liczyć z podatkiem PCC 2%, czyli 5.000 PLN oraz opłatą notarialną około 1.800 PLN (jeżeli umowę przedwstępną podpisujemy również u notariusza). Jeżeli korzystamy z usług biura nieruchomości zapłacimy przeciętnie 2% prowizji, czyli 5.000 PLN. Ubiegając się o kredyt na 90% wartości nieruchomości nie skredytujemy wtedy żadnych opłat bankowych. Musimy więc zapłacić w banku gotówką co najmniej kolejne 2% (prowizja, ewentualne ubezpieczenie niskiego wkładu własnego itp.).
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.